AKMT přináší smutné zjištění. Pokud se domníváte, že není nutné mít při PAČR v kartingu u tratě plně vybavenou záchranku, změňte předpis. Stejně je to všem jedno a nikoho nezajímá bezpečnost jezdců. Hlavně potichu, snad se nic nestane.
Příloha ročenky FAS – závazný-předpis-pro-lékařské-zabezpečení.
2.3 Požadavky na vybavení sanitního vozu
2.3.1 Bez zdravotního střediska – to je závod PAČR v kartingu
Není-li k disposici zdravotní středisko přímo na trati konání závodu (okruh, autocrossový okruh), musí být na místě alespoň jeden sanitní vůz, vybavený v souladu s vyhláškou 296/2012 Sb. – vozidlo rychlé lékařské pomoci
9. ZDRAVOTNICKÁ SLUŽBA PŘI ZÁVODECH V KARTINGU
Pro motokárové závody, volné i oficiální tréninky, včetně měřených, je nutné minimálně 1 vozidlo ZZS (zdravotnické záchranné služby) včetně posádky – lékař, zdravotní sestra, řidič – záchranář, dle článku 2 tohoto předpisu. Jedná se o podniky stanovené Zvláštním ustanovením.
Výbava vozidla zdravotnické záchranné služby pro ilustraci.
Vymezení pojmů a definice vozidel a jejich vybavení dle vyhlášky:
Rychlá lékařská pomoc (RLP)
klikni Dojezdová doba RLP a RZP je 20 minut.
klikni pro přehled vybavení vozidla RLP a RZP
Standardní výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci pracuje ve tříčlenném složení, a to řidič-záchranář, zdravotnický záchranář a lékař. Výjezdové skupiny RLP používají k výjezdům standardní sanitní vozidla třídy B nebo C, která jsou totožná s vozidly používanými skupinami rychlé zdravotnické pomoci. V roce 2012 se v celorepublikovém průměru podílely posádky RLP na 35 % všech výjezdů zdravotnické záchranné služby (zahrnuty jsou také výjezdové skupiny rychlé lékařské pomoci v systému Rendez-Vous). V některých místech Česka, například v Praze nebo v Libereckém kraji, byl tento podíl pouze 20%. Nízký podíl zasahujících posádek s lékařem je dán především několikerou transformací zdravotnické záchranné služby a stále snižujícím se zájmem lékařů o práci ve zdravotnické záchranné službě. Velkou část indikací dokáží v současné době obsloužit výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci.
Rychlá zdravotnická pomoc (RZP)
je typ výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby. Skupina pracuje ve dvoučlenném složení, a to řidič-záchranář a zdravotnický záchranář. Součástí skupiny RZP není lékař.
V roce 2012 se v celorepublikovém průměru podílely posádky RZP na 65 % všech výjezdů zdravotnické záchranné služby. V některých místech Česka, například v Praze nebo v Libereckém kraji, byl tento podíl až 80%. Od dubna 2012 je zajištění odborné přednemocniční neodkladné péče posádkami RZP upraveno zákonem 374/2011 Sb. o zdravotnické záchranné službě. Posádka RZP je složena pouze ze zdravotnických pracovníků nelékařského zdravotnického povolání. V Česku vyjíždějí skupiny RZP ve složení řidič-záchranář a zdravotnický záchranář (střední zdravotnický pracovník, SZP). Střední zdravotničtí pracovníci bývají někdy označování také jako paramedici. Výjezdové skupiny RZP používají k výjezdům standardní sanitní vozidla třídy B nebo C, která jsou totožná s vozidly používanými skupinami rychlé lékařské pomoci.
Zdravotnická dopravní služba
klikni pro přehled vybavení vozidla DZS
zde máme dopravu nemocných a raněných (zkratka DNR) tzv. dopravní zdravotní službu, nebo zdravotní transporty, nebo převozovou službu, tj. také sanitní vozy, které nevozí akutní pacienty, ale transportují pacienty z místa „A“ do místa „B“. Nejedená se o případy ohrožení života, ale o převoz na vyšetření, domů z nemocnice nebo na středisko a zpět domů apod. Není to teda záchranka a není to důvod jízdy na majáky.
Takto vedle sebe existují dva zcela odlišné systémy zajišťující specifické služby pomocí sanitních vozidel. Každá služba je zajištěna jinou organizací. Záchranku zajišťuje na celém území Prahy naše organizace, která přijímá volání na tísňové lince 155 a realizuje výzvy vlastními výjezdovými skupinami. Převozovou službu zajišťují privátní firmy.
Záchranka má žluté velké sanitky s reflexními pruhy a převozová služba používá pestré spektrum různých druhů vozidel a barevných provedení, převážně bílé barvy. Záchranka standardně zasahuje s použitím výstražných znamení, tj. majáků a sirény, kdežto převozová služba nemá žádný důvod k jejich používání a v 99 % výstražná znamení zneužívá. Zdroj: http://schwarz.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=47589
Výbava vozidla zdravotnické dopravní služby pro ilustraci.
You must be logged in to post a comment.